در نخستین بخش از سری مطالب “منقرض شدگان” شما را با یکی از خوش صداترین موجودات زمین آشنا می کنم، پرنده ای با آوازی رویایی در قلب جنگل های بکر جزیره کائویی از شبه جزایر هاوایی…

شاید دیگر هیچوقت این صدای زیبا را نشنویم.
پرنده‌ای خوش صدا در قلبِ جنگل‌های آرام جزایر هاوایی بانام علمی “Moho braccatus” که در زبان محلی “Kaua’i’O’O” خوانده می‌شود.
این پرنده متلعق و آخرین عضو خانواده منقرض شده Mohoidae می‌باشد که بومی جزیره کائوآیی، از شبه جزایر هاوایی واقع در اقیانوس آرام بود.

برای شنیدن آخرین صدای شنیده شده در جزیره کائویی پیشنهاد می کنم قبل از خواندن ادامه مطلب فیلم زیر را تماشا کنید

صدها سال پیش، قبل از گسترش جمعیت در جزیره کائوآیی، این منطقه جایی بکر و مناسب برای زندگی این جانوران بوده است.?
پرنده “Maho braccatus” با اندازه‌ای درحدود ۲۰ سانتی‌متر و بال‌های بلند و سیاه رنگش، دارای یک نوک بلند سازگار شده با زیستگاهش برای نوشیدن شهد گل‌ها و میوه‌ها و البته بی‌مهرگان کوچک بود.?
طبق گزارش‌ها، به یکباره در اواخر قرن بیستم این جانور کمیاب شد و در سالهای بعد چندین بار انقراض آن ثبت شد، اما براساس تحقیقات برخی از دانشمندان و مردم اطلاعاتی از مشاهده اتفاقی آنها در جزیره دریافت شد و البته چند تصویر نه چندان واضح، هرچند بسیار ارزشمند از آخرین نسل این پرنده باشکوه ثبت شد.
طبق آخرین مطالعات علت انقراض این پرنده‌ی خوش صدا، وجود نوعی موش، گسترش نوعی مالاریای پرندگان در آن زمان و همچنین تخریب زیستگاهشان بوده است.
جالب است بدانید تمام تصاویر ثبت شده مربوط به قبل از سال ۱۹۸۰ میلادی می‌باشد و پس از آن باتوجه به تلاش و تحقیقات گسترده متاسفانه هیچ تصویری از آن‌ها وجود ندارد. درحالی که دیوید بوینتون شاید تصورش را هم نمیکرد خیلی اتفاقی در سال ۱۹۸۷ صدای زیبایی را که در جزیره کائویی (شاید پس از یک غروب زیبا) شنیده می‌شد را ضبط کرد.
گفته می‌شود آخرین جفت از این پرندگان، جفت ماده در سال ۱۹۸۱ در اثر یک طوفان عظیم به نام IWA که با سرعت حدود ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت در آن سالها جزیره کائوآیی را درنوردید و جفت نر در سال ۱۹۸۵ از بین رفتند و عجیب آنجاست که صدایی که در سال ۱۹۸۷ ضبط شده، صدایی از جفت نر می‌باشد که برای یک رفتار جفت‌گیری، با آواز ماده خود را فرا میخواند و غم انگیز آنجاست که او غافل از آن است که دیگر ماده ای وجود ندارد و احتمالا او آخرین و تنها نوع از گونه خود بوده است.

 

به زودی این مطلب تکمیل خواهد شد…